Galaktyka Zapachów

26 paź 2007 | Etykiety: | |

Galaktykę Zapachów tworzy 6 planet: Kwiatowa, Drzewna, Chypreżowa, Fougere (Paprociowa), Kolońska i Orientalna.
Każda planeta posiada różne księżyce ją okrążające. Nazwy księżyców to Cytrusowy, Zielony, Wodnisty, Ziołowy, Przyprawowy, Owocowy, itd.



Zawartość perfum: Wonie i aromaty

Podstawowym składnikiem perfum jest zapach.
Głównymi źródłami zapachów są kwiaty, z których najbardziej popularne to:

* Rose - Róża
* Violets - Fiołki
* Ylang-ylang - Ylang-ylang
* Orange flower - Kwiat pomarańczy
* Woods - Drewno
* Jasmine - Jaśmin

Oraz inne składniki roślinne i zwierzęce, takie jak:

* Cedarwood - Drewno cedru
* Cinnamon - Cynamon
* Vanilla - Wanilia
* Patchoul - Paczula
* Mimosa - Mimoza
* Rosewood oil - Olejek z drzewa różanego
* Musk - Piżmo
* Civet - Cybet (odmiana pizma)

Składniki zwierzęce:

Ambra - substancja z kaszalota, będąca wydzieliną z przewodu pokarmowego tego ssaka. Pozyskuje się ją nie tylko przy odłowie, ale także zbiera na plażach ciepłych mórz np. Australii czy Nowej Zelandii lub kupuje wysuszoną. Świeża ambra ma zapach ryby, ale suszona przez kilka miesięcy nadaje perfumom ciepły zmysłowy aromat. Pełni także rolę utrwalacza zapachu.

Piżmo - wydzielina pozyskiwana z gruczołów kozła żyjącego w Tybecie, Chinach i Nepalu, w Japonii, na Syberii i w Birmie. Ma zapach amoniaku, ale po rozpuszczeniu w roztworze alkoholowym nabiera zmysłowego zwierzęcego aromatu. Znakomicie utrwala kompozycje zapachowe.

Cybet - substancja pochodzenia zwierzęcego, będąca wydzieliną gruczołów cywety, dzikiego cętkowanego kota z Etiopii. Pachnie ciężko i zmysłowo. Absolut z cybetu służy do utrwalania zapachów.

Kastoreum - substancja, którą bobry natłuszczają swoje futro. Stosowana od niedawna jest świetnym utrwalaczem zapachu. Nadaje mu ciepłą, zmysłową woń, podobnie jak inne substancje pochodzenia zwierzęcego (piżmo, ambra, cybet) wykorzystywane w komponowaniu zapachów.

Składniki roślinne:

Olejek Oudh jest uzyskiwany jz drzewa Agar, które rozrasta się obficie w Laosie, ale jest znajdowane w całej Południowo-Wschodniej Azji. Wysokiej jakości drzewo Agar można znaleźć w dawnych Indochinach, czyli: Wietnam, Laos, i Kambodża. Można je znaleźć również w Assam, w Indiach. Drzewo Agar/olejeki Oud są otrzymywane ze specjalnie zainfekowanych drzew, zwykle bywają odsysane z drzew Aquilaria i Gyrinops. Agar przybiera stałą lub płynną formę. Formę stałą przybiera tylko w temperaturze pokojowej i jeśli trochę się ochłodzi, wówczas powraca do formy ciekłej. Olejek jest bardzo intensywny i tylko kilka kropli wystarczy aby roznieść aromat w powietrzu. To aromatyczny kompleks złożony z wielu frakcji, głębokich i eterycznych. Aromat potrzebuje około 12 godzin aby się rozłożyć, przez co muśnięta nim skóra pachnie nawet dłużej niż jeden dzień, a na skropionych tkaninach utrzymuje się nawet kilka miesięcy. Aromat ten może być użyty jako perfumy, aromatoterapia i esencjonalne olejki albo za wspomaganie w najgłębszej medytacji. Prawdą jest, że aromaty te pozwalają odblokować podświadomość i wniknąć w głąb pamięci i myśli.

Drzewo sandałowe - występuje w południowo-wschodnich Indiach. Sandałowiec jest niemal w każdym zapachu. Ma słodką, żywiczną lekko piżmową nutę.

Jaśmin - ten wykorzystywany przez perfumiarzy, zapachowy to krzew lub pnącze o dużych rurkowatych, białych, żółtych lub różowych kwiatach. Rośnie w strefie podzwrotnikowej lub między zwrotnikowej. Uprawia się go w Grasse we Francji na potrzeby Guerlaina i Chanel, Egipcie, Indiach, Turcji, Maroku i Hiszpanii. Gdy poddaje się go analizie spektograficznej, ujawnia nieprawdopodobną wręcz ilość cząstek zapachowych. Wyciągi jaśminowe są niezwykle kosztowne i coraz częściej zastępuje się je syntetykami. Do destylacji wykorzystuje się jego kwiaty. Otrzymywana z nich esencja jest dwa razy droższa niż olejek z róży.

Bergamotka - jest to niejadalna pomarańcza pochodząca z Kalabrii. Jej zapach towarzyszy wielu perfumom. Należy do cytrusów lecz otrzymywany z niej olejek pachnie kwiatowo.

Bób Tonka - to owoce drzewa występującego w Brazylii i Gujanie.

Galbanum - żywica z krzewu Feruli galbaniflui rosnącego w Iranie.

Geranium - rośnie w Maroku, na południu Francji, w Egipcie w delcie Nilu, w Chinach i na Madagaskarze. Ma podobny zapach do wody różanej, ale jest bardziej świeży i "zielony". Olejek wytwarza się ze zmiażdżonych kwiatów, liści, łodyg, i pączków tej rośliny.

Paczula - pokrzywa amerykańska, bylina lub krzew. Rośnie np. na Filipinach, w Indonezji i w Chinach. Wykorzystuje się jej łodygi i liście.

Fiołek - rośnie na południu Francji i we Włoszech. Do produkcji zapachów używane są liście fiołka bo przypominają woń angielskich trawników. Same kwiaty niezwykle rzadko służą do zrobienia wyciągów naturalnych, gdyż potrzebna do tego ilość surowca jest prawie nieosiągalna. Zastępuje się je aldehydem wyizolowanym z olejku geraniowego o nazwie jonon. Dzięki niemu powstaje piękny fiołkowy zapach o naturalnej woni.

Irys - gatunek wykorzystywany w perfumiarstwie pochodzi z Toskanii, gdzie pola irysów rozciągają się w dolinie rzeki Arno. Wykorzystuje się jego kłącza, a nie kwiaty. Aby otrzymać substancję zapachową 4-5 letnie kłącza suszy się na silnym słońcu, na lnianych dywanach. Następnie 2 lata przechowuje się w piwnicach w lnianych workach. Później kłącza są obierane, dzielone i rozdrabniane, gotowane (doprowadza się je do wrzenia) i wyciskane by wydobyć aromat. Absolut z irysa jest najdroższą substancją zapachową na świecie. Jeden kilogram esencji z irysa kosztuje 400 tyś. franków. Kłącza irysa florenckiego dają subtelną pudrowo-kremową nutę, delikatną i elegancką.

Kadzidło - w jego skład wchodzą aromatyczne żywice, pozyskiwane z niektórych gatunków kadzidłowca. Kadzidłowiec występuje jako krzew lub niskie drzewo, głównie w Etiopii i na Półwyspie Arabskim.

Kardamon - to roślina o małych ziarenkach z lekko owocowym aromatem, pochodząca z Azji i Ameryki Południowej. Nadaje perfumom nuty owocowo-korzenne.

Róża - najbardziej ceniona przez perfumiarzy to stulistna róża (Rosa centifolia) pochodząca z upraw na nielicznie już ocalałych polach Grasse na południu Francji. Ma wręcz astronomiczną cenę i dominuje tylko w nielicznych, najwyższej klasy ekstraktach. Następną jest róża damasceńska potocznie zwana bułgarską. Jej kwiaty uprawiane są m. in. W Indiach, Maroku, Egipcie, Turcji i Bułgarii. Wyprodukowanie kilograma olejku z róży damasceńskiej pochłania 3 tony płatków i kosztuje 10 tyś. Dolarów.

Ylang - Ylang - to egzotyczny kwiat przypominający orchideę z wysp Oceanu Indyjskiego, kwitnący przez cały rok. Obficie pokrywa drzewa o tej samej nazwie rosnące na Borneo, Komorach, Jawie i Filipinach. Wstanie naturalnym drzewo osiąga 15 m wysokości, ale do celów perfumeryjnych przycina się go 1,5 - 2 m i dlatego bardziej przypomina krzew. Szczególnie ceniony jest ten rosnący na Komorach. Własne plantacje kwiatu kwiatów ma Guerlain na wyspie Mayotte. Aby uzyskać kilogram esencji zapachowej potrzeba 50 kilogramów kwiatów.

Lawenda - jest rośliną powszechnie znaną jednak ta najlepsza i najwonniejsza pochodzi z upraw we Francji, Hiszpanii i Włoszech. Z jej suchych kwiatów otrzymuje się olejek lawendowy. Do otrzymania kilograma tego specyfiku potrzeba 180 kilogramów lawendy. Wykorzystuje się ją głównie w produkcji wód kolońskich.

Mech dębowy - ten najbardziej ceniony rośnie na Półwyspie Bałkańskim, spotyka się go również we Francji i w Maroko. Zbierany jest zimą i wczesną wiosną z drzew rosnących na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Mimoza - jest rośliną, której kwiaty zbudowane są z samych pręcików. Rośnie np. we francuskich Alpach, można ją przechowywać tylko 24 godziny.

Mirra - żywica krzewu Cammiphora myrrha z Etiopii, Somalii i Jemenu. Jej aromat ma balsamiczny charakter, przypomina zapach leśnego podszycia. Stosowana jest głównie do zapachów męskich.

Mleczka - są pochodzenia roślinnego, zaliczyć do nich można np. mleczko figowe, migdałowe, orzechowe, sok drzewa sandałowego czy śmietankę kokosową.

Narcyz - wykorzystuje się gatunek rosnący dziko we Francji w departamencie Lozery na wysokości 1000 m. n. p. m. Ma silny odurzający zapach.

Neroli - olejek z kwiatów pomarańczy otrzymywany poprzez destylację. Jego nuta jest obecna przede wszystkim w wodach kwiatowych.

Pieprz - wykorzystuje się go do wyrobu piper nigrum - olejku z owoców czarnego pieprzu. Występuje w Indiach, Chinach i Azji Południowej. Używa się go głównie w zapachach męskich..

Tuberoza - roślina pochodząca z Meksyku o wąskich liściach i woskowo-białych lub żółtych kwiatach, o lejkowatym kształcie. Obecnie sprowadzana jest głównie z Indii, jej plantacje znajdują się także w Maroku i Egipcie. Pachnie mocno, ciężko i zmysłowo.

Wanilia - rośnie na Madagaskarze, Komorach i Réunion. Wprowadza do zapachów balsamiczną nutę ciepła i słodyczy.

Wetiwer - korzeń trawy rosnącej w Indonezji, Chinach, na Haiti, w Brazylii, Anglii i na wyspie Réunion. Ta woń korzenna o żywicznym pudrowym zapachu stosowana jest głównie do wód męskich.

Składniki syntetyczne: Są tańszymi odpowiednikami zapachowymi składników naturalnych. Pachną tak samo , ale pozyskuje się je w sposób łatwiejszy - drogą chemiczną. Stosowane są od pieciu lat i zrobiły prawdziwy przewrót w przemyśle perfumeryjnym. Sztuczne piżmo tzw. białe ma ten sam zapach co naturalne - trudno dostepne i bardzo drogie. Pozyskiwanie składników naturalnych często budzi kontrowersje, gdyż wiąże się z niszczeniem natury i zabijaniem zwierząt. Użycie syntetyków pozwala w pewnym stopniu uchronić naturalne środowisko przed jego degradacją.
Kup perfumy w dobrej cenie

0 komentarze: