Początki perfum

26 lip 2008 | Etykiety: | |

Podczas biesiad na gości tryskały niezauważalnie wody perfumowane, a prawie, że z "nieba" leciały girlandy kwiatowe. Sama Kleopatra była znana z szczególnej dbałości o urodę. Aby woń perfum unosiła się wraz z nią, nasączała rąbki ubrań i mebli wonnymi olejkami.

Sama nazwa pochodzi od słowa "per fumum" czyli przez dym - odnosi się do spalania darów na ołtarzach polewanych żywicami i obsypywanych aromatycznymi ziołami. Cały rytuał miał przysłużyć się w zdobyciu przychylności i łaski bogów. Istotną rolę wśród zapachów spełniała woda różana używana już w nowożytnej Europie. Znamy historię Wersalu, który był spryskiwany codziennie hektolitrami wonności. Na Bliskim Wschodzie ambra była tyle warta co złoto czy niewolnik. Pachnidła w darze ofiarowywano królom np. mirrę czy kadzidło. W 800 r. p. n. e. królowa Saba podarowała wonności królowi Salomonowi. Mieszkańcy Egiptu po kąpielach namaszczali swoje ciało olejkami. Istotną rolę i nie zawsze istotne działanie w zamierzeniach miało szerokie stosowanie perfum w Chinach. Mieszkańcy Chin wkładali saszetki z pachnidłami do pościeli do brudnej bielizny korę drzew, a w pokojach zapalano kadzidła. Wypychano materace i drukowano na perfumowanym jedwabiu banknoty. Ciekawym przykładem było wręczanie gościom udającym się do domów po hucznych imprezach listków papierowych nasączonych perfumami jaśminowymi w celu zniwelowania zapachu wina.
Pierwsze perfumy z zapisów historycznych, których nazwa jest nam znana to Woda królowej Węgier z czasów 1367. Legenda głosi, że królowa otrzymała magiczną recepturę od tajemniczego pustelnika.
Dwie postaci odegrały tu znaczącą rolę: Pierre Francois Pascal Guerlain, oraz Coco Chanel. Guerlain otworzył firmę w 1825 roku i pierwszy zapach który wprowadził to SHALIMAR (damski orientalny - bergamotka, jaśmin, irys, wanilia, opoponaks)
Do dziś kontynuacją tradycji zajmują się potomkowie G. Coco Chanel przypisuje się stworzenie perfum, które nie wietrzeją. Dzięki chemikowi Ernestowowi Beaux, który jako pierwszy zastosował aldehydy w 1921 r. powstała Chanel No 5 przy 5 próbie
Kiedyś sam proces kreacji bardzo czasochłonny i żmudny był przypisywany ludziom światłym i wykształconym, lekarzom i kapłanom. Choć dziś stał się przemysłem to mimo wszystko owiany jest tajemniczością i wyjątkowością.

Kup perfumy w dobrej cenie

0 komentarze: