Początki perfum

26 lip 2008 | Etykiety: | 0 komentarze |

Podczas biesiad na gości tryskały niezauważalnie wody perfumowane, a prawie, że z "nieba" leciały girlandy kwiatowe. Sama Kleopatra była znana z szczególnej dbałości o urodę. Aby woń perfum unosiła się wraz z nią, nasączała rąbki ubrań i mebli wonnymi olejkami.

Sama nazwa pochodzi od słowa "per fumum" czyli przez dym - odnosi się do spalania darów na ołtarzach polewanych żywicami i obsypywanych aromatycznymi ziołami. Cały rytuał miał przysłużyć się w zdobyciu przychylności i łaski bogów. Istotną rolę wśród zapachów spełniała woda różana używana już w nowożytnej Europie. Znamy historię Wersalu, który był spryskiwany codziennie hektolitrami wonności. Na Bliskim Wschodzie ambra była tyle warta co złoto czy niewolnik. Pachnidła w darze ofiarowywano królom np. mirrę czy kadzidło. W 800 r. p. n. e. królowa Saba podarowała wonności królowi Salomonowi. Mieszkańcy Egiptu po kąpielach namaszczali swoje ciało olejkami. Istotną rolę i nie zawsze istotne działanie w zamierzeniach miało szerokie stosowanie perfum w Chinach. Mieszkańcy Chin wkładali saszetki z pachnidłami do pościeli do brudnej bielizny korę drzew, a w pokojach zapalano kadzidła. Wypychano materace i drukowano na perfumowanym jedwabiu banknoty. Ciekawym przykładem było wręczanie gościom udającym się do domów po hucznych imprezach listków papierowych nasączonych perfumami jaśminowymi w celu zniwelowania zapachu wina.
Pierwsze perfumy z zapisów historycznych, których nazwa jest nam znana to Woda królowej Węgier z czasów 1367. Legenda głosi, że królowa otrzymała magiczną recepturę od tajemniczego pustelnika.
Dwie postaci odegrały tu znaczącą rolę: Pierre Francois Pascal Guerlain, oraz Coco Chanel. Guerlain otworzył firmę w 1825 roku i pierwszy zapach który wprowadził to SHALIMAR (damski orientalny - bergamotka, jaśmin, irys, wanilia, opoponaks)
Do dziś kontynuacją tradycji zajmują się potomkowie G. Coco Chanel przypisuje się stworzenie perfum, które nie wietrzeją. Dzięki chemikowi Ernestowowi Beaux, który jako pierwszy zastosował aldehydy w 1921 r. powstała Chanel No 5 przy 5 próbie
Kiedyś sam proces kreacji bardzo czasochłonny i żmudny był przypisywany ludziom światłym i wykształconym, lekarzom i kapłanom. Choć dziś stał się przemysłem to mimo wszystko owiany jest tajemniczością i wyjątkowością.

Kup perfumy w dobrej cenie

Wariactwo Anglików - Perfumy dla psa

14 lip 2008 | Etykiety: | 0 komentarze |

Jeśli uważasz, że twój pies nieprzyjemnie pachnie - spryskaj go perfumami stworzonymi specjalnie dla czworonoga!
Na taki pomysł wpadli Anglicy i wyprodukowali pierwsze na świecie ekskluzywne pachnidło "Petite Amande". Od tej pory kundelki i rasowce mogą pachnieć francuskimi porzeczkami, tunezyjskim olejkiem z kwiatu pomarańczy i słodką wanilią. Wystarczy, że ich właściciel zdecyduje sie wydać równowartość 100 złotych.

Kup perfumy w dobrej cenie

Perfumy w starożytnej Grecji

10 lip 2008 | Etykiety: , | 0 komentarze |

Narodem, który wyniósł perfumy na wyżynę świętości byli Grecy. Według nich piękny zapach pochodził od bogów, był atrybutem magicznym, mistycznym a także erotycznym
Grecy żyjący w VI w p.n.e. mieli w zwyczaju, po kąpieli w łaźni publicznej, namaszczania swych ciał aromatycznymi olejkami - każdą część ciała innym zapachem.
Żadna uroczystość rodzinna nie mogła obyć się bez namaszczenia ciała zapachem - był to swego rodzaju rytuał oczyszczający.
Na Bliskim Wschodzie ludność również rozkochała się w zapachach. Ambra była tak cenna, że jej wartość dorównywała złotu czy niewolnikom.

Perfumy w starożytnym Egipcie

6 lip 2008 | Etykiety: , | 0 komentarze |

Egipcjanie nakładali na włosy wonne pomady, które powoli uwalniając zapach, otaczały noszących pachnącą aurą.
Zapachów używano wtedy także w celach sakralnych - egipscy faraonowie ofiarowywali swym bogom kadzidłowiec, a do balsamowania zwłok członków rodziny królewskiej używana była mirra. Kiedy w 1922 roku odkryty został skalny grobowiec króla Tutenchamona, pośród wielu cennych przedmiotów znaleziono naczynie z pachnącą pomadą.

Choć trudno w to uwierzyć, po otwarciu, pomimo upływu 3000 lat, substancja zachowała swój zapach!
Bardzo prawdopodobne jest, że pachnące substancje były w Egipcie przyczyną pierwszego w dziejach ludzkości strajku.

Historia donosi, że ok. 1330 roku p.n.e. żołnierze faraona zastrajkowali domagając się od władcy aromatycznych pomad i balsamów.

"Nie kłam kochanie" - Adamczyk daje radę: Perfumy

4 lip 2008 | Etykiety: | 0 komentarze |



Kup perfumy w dobrej cenie Dodaj do grona